OCENA RYZYKA ZAWODOWEGo

 

OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO

 

 "prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń (zagrożeń) związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty oraz ich skutków dla zdrowia lub życia pracowników w postaci chorób zawodowych i wypadków przy pracy"
Pojęcie ryzyka zawodowego zostało ustalone w dyrektywie unijnej z dnia 12 czerwca 1989 roku o wprowadzeniu środków w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy.

 

Ocena ryzyka zawodowego polega na systematycznym badaniu wszelkich aspektów pracy, podejmowanym w celu zidentyfikowania prawdopodobnych przyczyn urazów lub uszkodzenia ciała, ustalenia możliwości zlikwidowania zagrożeń, a w razie braku takiej możliwości – określenia środków zapobiegawczych lub ochronnych koniecznych do kontrolowania zagrożeń.

 

Konieczność poprawy oceny ryzyka i potrzeba jej praktycznego wdrożenia zostały stwierdzone w toku oceny praktycznego wdrożenia dyrektywy ramowej 89/391/EWG oraz pięciu dyrektyw pochodnych. Przegląd stanu wdrożenia wykazał ogólny brak świadomości, zwłaszcza w MSP, w zakresie wymogów i sposobu przeprowadzenia oceny ryzyka; w szczególności ujawnił, że:


➠ ocena ryzyka jest często uznawana za działanie jednorazowe i nie jest kontynuowana,
➠ brak jest łącznej analizy i oceny ryzyka; w efekcie wprowadza się środki rozproszone i nieskoordynowane,
➠ podczas pobieżnej oceny ryzyka skupia się uwagę na określeniu „ryzyka oczywistego i bezpośredniego”; lekceważąc skutki długofalowe, takie jak skutki działania substancji chemicznych,
➠ rzadko bierze się pod uwagę poziom ryzyka psychospołecznego i czynniki związane z organizacja pracy,
➠ skuteczność podejmowanych środków nie jest dostatecznie kontrolowana przez pracodawców.


Cel oceny ryzyka zawodowego

Pracodawcy mają moralny i prawny obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pracownikom we wszystkich aspektach związanych z pracą. Ocena ryzyka umożliwia podjęcie skutecznych środków w celu ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.


Środki te obejmują:
➠ zapobieganie ryzyku zawodowemu,
➠ zapewnianie pracownikom szkoleń i informacji,
➠ wprowadzenie rozwiązań organizacyjnych i metod umożliwiających wdrożenie koniecznych środków.
 

Ocena ryzyka zawodowego powinna być usystematyzowana i stosowana jako pomoc dla pracodawców i innych osób odpowiedzialnych za:
➠ ustalenie zagrożeń w miejscu pracy i wskazanie osób zagrożonych,
➠ oszacowanie ryzyka związanego z tymi zagrożeniami,
➠ określenie rodzaju środków, jakie należy przedsięwziąć w celu ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników i innych osób, z należytym uwzględnieniem obowiązujących przepisów,
➠ wprowadzenie środków zapobiegawczych i ochronnych,
➠ monitorowanie i przegląd funkcjonowania lub wdrażania wprowadzonych środków.

 

 

osha

 

Komentarze

Copyright © 2007 BHP EKSPERT