ZABEZPIECZENIE MIEJSCA WYPADKU

 

Pracodawca ma obowiązek zabezpieczenia miejsca wypadku do czasu ustalenia jego okoliczności i przyczyn. Zabezpieczenie miejsca wypadku polega na wykluczeniu:

  • dopuszczenia do miejsca wypadku osób niepowołanych,
  • uruchamiania bez koniecznej potrzby maszyn i innych urządzeń techniocznych, które w związku z wypadkiem zostały unieruchomione,
  • dokonywania zmian położenia maszyn i innych urządzeń technicznych oraz innych przedmiotów, które spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczności.

Kiedy może być wydana zgoda na ponowne uruchomienie maszyny?

Zgodę na:

  • uruchomienie maszyn i innych urządzeń technicznych, które w związku z wypadkiem zostały unieruchomione,
  • dokonanie zmian w miejscu wypadku wyraża pracodawca, w uzgodnieniu ze społecznym inspektorem pracy, po oględzinach miejsca wypadku oraz sporządzeniu, w razie takiej potrzeby, szkicu lub fotografii miejsca wypadku.     

Jeżeli wypadek był śmiertelny, ciężki czy zbiorowy powyższą zgodę wyraża pracodawca po uzgodnieniu z właściwym terenowo inspektorem pracy i prokuratorem, a w razie takich wypadków w zakładzie górniczym, także organ nadzoru górniczego.

 

Zmiany w miejscu wypadku bez uzyskania odpowiedniej zgody są dopuszczalne, jeżeli zachodzi konieczność ratowania osób, mienia oraz zapobieżenia grożącemu niebezpieczeństwu.

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. nr 105, poz. 870).

 

 

 

Autor:Bartłomiej Daroszewski

Komentarze

Copyright © 2007 BHP EKSPERT